• Ana Sayfa
  • »
  • UYAN TİREBOLU (İKİNCİ TERSANE OLAYI)

UYAN TİREBOLU (İKİNCİ TERSANE OLAYI)


Giresun Valiliği tarafından Tirebolu Balıkçı Barınağının “ARAS GEMİ KURTARMA” isimli bir şirkete kiralandığını öğrenince, internette “Aras Gemi Kurtarma” diye giriş yaparak araştırdım. Karşıma şöyle bir adres çıktı; “ARAS GEMİ KURTARMA ve DENİZ İNŞAAT Tic. Ltd. Şti”. Birden  kafamda  şimşekler çaktı. Bu şirket bir gemi kurtarma ve  deniz  inşaat şirketi. Bu şirket Tirebolu’ya geliyor ve Harşıt Vadisinin kumunu, çakılını, taşını toprağını Ukrayna’ya taşımak, Ukrayna’nın kömürünü de Türkiye’ye dağıtmak için merkez olarak Tirebolu’yu seçiyor. Bu şirket aynı zamanda tüm gemilerinin, sözüm ona bakım onarım işlerini de Tirebolu’da yapacakmış. Yani yeni bir TERSANE olayı daha başlıyor Tirebolu’da.

Bazı Tirebolulular; ilçede işsizlere,  kamyoncularımıza iş olanağı doğacak, para kazanacaklar diye ilçemiz için tersaneden de daha büyük bir felaket olacak bu girişime onay veriyormuş. Daha evvel de yazdım, yine yazıyorum. Tirebolu Balıkçı Barınağı inşaatı  yaklaşık 20 sene sürdü. Her gün onlarca kamyon Çavuşlu’dan Tirebolu’ya taş taşıdı. Yirmi yıl boyunca bu firmada kaç Tirebolulu çalıştı. Kaç Tirebolu kamyonu bu taş taşıma işinden para kazandı? Hatta ve hatta, Tirebolu’da kaç tane akar yakıt istasyonu var? Sorun bakalım, hiç birinden bu firma benzin, mazot aldı mı? Şantiye benim evimin yakınında olduğu için biliyorum. Bu firma mazotu tankerlerle Trabzon’dan getirir, şantiyedeki tanka boşaltır ve buradan kamyonlarının mazot gereksinimini karşılardı.  Yaklaşık 20 yıl süren bu barınak inşaatında sürekli olarak sadece bir Doğankent’li çalıştı. İsmi de yanılmıyorsam ya İlyas veya İsmail, görevi ise aşçılık ve bekçilik idi.

LİMAK Harşıt Vadisine dört dörtlük bir çakıl ocağı kurdu. Karadeniz sahil yolunun kumu çakılı yıllarca bu çakıl ocağından sağlandı. Bir araştırın bakalım, kaç Tirebolulu bu çakıl ocağında çalıştı? Kaç Tirebolu kamyoncusu bu çakıl ocağından Sahil Yoluna kum  çakıl taşıdı? Ama LİMAK yıllar boyu Harşıt Vadisini sömürdü. Tirebolu’ya İletişim Fakültesinin temeli atılırken, fakültenin su basmanı seviyesine kadar ilk inşaatını yapması için LİMAK’ın patronuna başvuruldu. Alınan yanıtın tabir caizse “HAS…..R” olduğu uzun zaman konuşuldu. Tirebolu’yu yıllarca sömüren bir firmanın patronundan bir ilim müessesesi için bu yardımı beklemek ve istemek Tirebolu’nun hakkı değil miydi?

Söylendiğine göre, bu projeyi Giresun AKP milletvekili sayın Canikli destekliyormuş. Bu nedenle de AKP Tirebolu İlçe Teşkilatı da var gücü ile proje için çalışıyormuş. Bir vatandaş olarak, sayın Canik’liye bu güne kadar Tirebolu için ne yaptığını sormak hakkımın olduğu kanısındayım. Tirebolu ve Görele’ye fakülte açılması için yanılmıyorsam o zamanlar AKP İstanbul Milletvekili olan Göreleli sayın Hüseyin Besli canla başla çalışırken, Canikli’nin özellikle para konusundaki tutumunu bu halk unutmuş olamaz. Evet yine soruyorum, bu güne kadar sayın Canikli Tirebolu için ne yaptı?  Ama bugün Tirebolu’nun geleceğine en büyük darbeyi vuracak bu projenin destekçisinin Canikli olduğu söyleniyor. Eğer böyle ise bir Tirebolulu olarak yine soruyorum sayın Canikli’ye, “BU TİREBOLU DÜŞMANLIĞININ NEDENİ NEDİR?”

Vali Bey belki görmüşsünüzdür, belki de görmediniz, bir süre önce,  “YANLIŞ ATA OYNUYORSUNUZ VALİ BEY” başlıklı bir yazı yazmıştım. O yazıda size Tirebolu’yu, Tireboluluları anlatmıştım. Giresun’da yeni olduğunuz için Tireboluluları tanımadığınızı söylemiş ve  tersane  olayından bahisle, Tirebolu halkının buna inançla direndiğini ve izin vermediğini, özellikle vurgulamıştım. Vali Bey duyduğuma göre, bir sene sonra yaş hattinden emekli olacakmışsınız. Meslek kariyerinizin son döneminde Tirebolu halkının sizi yıllarca lanetleyeceği bu projeden desteğinizi çekin. Yok, “Ben emir kuluyum” diyorsanız, o zaman hemen emekliliğinizi isteyin ki, Tirebolu halkının kalbine taht kurun. Başka ne söyleyeyim tercih sizin. Evet, Vali Bey, zaman benim haklı olduğumu size gösterecek ve Tirebolu halkı aynı tersane olayında olduğu gibi bu yıkıma da izin vermeyecektir.

Sevgili Tirebolulular şimdi sizlere sesleniyorum: Tirebolu’nun gerek doğal güzellikleri, gerek plajları, gerek yaylaları ile Doğu Karadeniz Bölgesinde turizm açısından haklı bir şöhreti var. Bu şöhret yakın bir gelecekte tüm Türkiye’ye de ulaşacaktır. Ama bu konu bazı çevreleri rahatsız ediyor. Tirebolu’nun sosyal yapısını, Tirebolu’nun kültür düzeyini, Tirebolu’nun hayat tarzını ve yaşantısını baltalamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Ama gene de başaramıyorlar.  İnanın bu olay tersane olayından çok daha vahim, Tirebolu için çok daha tehlikeli. Balıkçı Barınağı yapımı süresince firmanın beş-on kamyonu taş taşır, bu bile halkımızı rahatsız ederdi. Söylentilere göre, DÖRT MİLYON TON taş Ukrayna’ya sevk edilecekmiş. Bunun karşılığı olarak da kömür gelecekmiş. Düşünün lütfen, günde yüzlerce ton kömür gelecek, kale ile liman arasına boşaltılacak. Hanımlar sizlere de sesleniyorum: Kömür tozu nedeniyle poyrazlı havalarda Cintaşı, Ayana, Çarşı Mahallesi, karayel esince Hamam Mahallesi, Çatal, Kumyalı, Körliman’da kimse evinin penceresini açamayacak. Balkonlarına çıkamayacak,  çamaşır asamayacak. Hele yağmur başlayınca gökten bir süre kömürlü su yağacak. Çünkü havadaki kömür tozları yağmur taneleri  içinde  eriyerek başımıza yağacak. Üstelik bu kamyonlar gece gündüz çalışacak, kimse rahat bir uyku uyuyamayacak. Herkese soruyorum: “UKRAYNA’DA TAŞ, KUM, ÇAKIL” yok mu? Var elbette, ama onlar AKILLI. Hem  kendi doğalarını koruyorlar. HEM BİZİM ÇEVREMİZİ TAHRİP EDİYORLAR VE HEM DE BUNUN KARŞILIĞI OLARAK BİZE KÖMÜR SATIP PARA KAZANIYORLAR. Adamlar akıllı. Ne diyeceksin?

Haydi Tirebolu; bu proje önünde tek vücut, tel ses olalım. TİREBOLU’NUN GELECEĞİNİ KARARTMAK İSTEYENLERE GEÇİT VERMEYELİM...  


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1918