• Ana Sayfa
  • »
  • YEREL BASININ YERİ VE ÖNEMİ

YEREL BASININ YERİ VE ÖNEMİ


         Günümüzde iletişim araçlarının sayısı giderek artarken, teknolojik gelişmeye ayak uydurabilmek için adına kurumlar birbirleriyle adeta yarışmaktadırlar.

         Toplumsal iletişim araçları içinde en yaygın ve en etkili olanı kuşkusuz gazetelerdir. Yurdumuzda çok sayıda gazete ve dergi çıkarılmakta olup, bu gazete ve dergilerle halk aydınlatılmaktadır. Yurt düzeyinde ve büyük kentlerimizde çıkarılan ulusal gazetelerin yanı sıra, bazı yerlerde bölgesel gazeteler, bulunduğu il’e ve ilçelerine hitap eden gazeteler günümüzde azımsanmayacak kadar çoktur.

         Yerel basın organları bulunduğu yörenin aynasıdır. Yerel gazeteler o yöredeki halkın hem gözü, hem de kulağıdır. İşte bu nedenle, yerel gazeteler ve diğer yayın organları bulundukları yörelerde çok önemli bir yer tutar. Yayınlandığı yörenin sorunlarını dile getiren ve halkın gözü kulağa olan yayın organları, yörenin gündemini oluştururken, kamuoyu yaratılmasına da katkı sağlar.

         Yöredeki kurum ve kuruluşların çalışmalarını kamuoyuna yansıtan ve bu çalışmalarla teşvik edici rolü de oynayan yerel yayın organlarının, halk tarafından benimsenmesi ve desteklenmesi gerekmektedir.

 Bu kadar genellemeden sonra, biraz da kendi yerelimize dönelim.

Bugün Giresun ve ilçelerinde yazılı ve sözlü anlamda çok sayıda basın yayın organı bulunmaktadır. İl merkezindeki basın yayın organların sayısının nüfusumuza oranla çok sayıda olması, burada yerel basına verilen önemi açıkça göstermektedir.

         İlimizin yanı sıra bazı ilçelerimizde; özellikle Bulancak, Görele, Espiye ve Tirebolu’da basın yayın organlarına olan ilgi ve alaka hayli yüksektir.

Tirebolu’da şu anda 2 adet vasıflı ve 1 adet de vasıf almamış gazete bulunurken; sanal ortamda da faal olan 3 adet haber sitesi faaliyet göstermektedir. İlçemizde Yeşil Çotanak Gazetesiyle Tirebolu Ses Gazetesi’nin yanı sıra Tirebolu Ekspres Gazetesi de yayınlanırken; Yeni Tirebolu, Tirebolu Haber ve Tirebolu Expres olmak üzere 3 adet faal site bulunmaktadır. Bu yayın organlarının hepsi de Tirebolu’nun sorunlarını dile getirmeye çalışırken, zaman zaman eleştiri oklarına hedef olmaktadırlar. Halbuki habercilikte objektif olmak ve toplumsal menfaatleri ön planda tutmak gerekir.

Gazetecilikte ve habercilikte doğrudan yana olmak ve gerçekleri yazmak esastır. İşte bizim de düsturumuz budur. Bu düsturla da yolumuza devam edeceğiz. Politikacıların da dediği gibi, herşey Tirebolu için diyoruz ve tüm okurlarımıza selam ve saygılarımızı sunuyoruz.          

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3347