• Ana Sayfa
  • »
  • Yeni Öğretim Yılı Başlarken

Yeni Öğretim Yılı Başlarken


 4+4+4 ve atanamayan Öğretmenler

Tüm Türkiye’de olduğu gibi, ilimizde ve ilçelerimizde yeni bir öğretim dönemine girerken; eğitim sisteminde getirilen 4+4+4 konusu ve atanamayan öğretmenlerle ilgili sıkıntılar, Milli Eğitim camiasıyla birlikte velileri de kara kara düşündürüyor.

Milli Eğitim camiasında kadrosuzluk yüzünden atanamayan ve eş durumlarına bakılmaksızın ayrı ayrı yerlerde görev yapacak olan öğretmenler, yeni döneme umutsuzluk ve hayal kırıklığı içinde başlayacaklar. Ayrıca, 60-66 aylık bebelerini okula göndermek durumunda kalan veliler ise ne yapacaklarını şaşırmış vaziyetteler.

Bu konuda yurdun dört bir yanında çeşitli yayın organlarından seslerini duyurmaya çalışan öğretmenler; endişe içinde hayal kırıklığı yaşadıklarını, o yüzden isyanlarda olduklarını ve çaresizlikten ne yapacaklarını bilemediklerini haykırıyorlar.

Durumdan anlaşılacağı üzere yeni bir eğitim dönemine başlarken; herkes endişeli, herkes umutsuz, herkes mutsuz görünüyor.

Sürekli yapılan değişiklikler yüzünden adeta yaz-boz tahtası haline gelen eğitim sistemimiz acaba nereye koşuyor diye sormak gerekir. Halbuki bu konuda daha planlı ve daha sistemli hareket edilmesi gerekirdi.

Öğrencileri sabah saat 5.30-6.00’larda okula çağırmak, 70-80 kişilik sınıflara doldurmak, öğretmenleri eşlerinden ve çocuklarından ayırmak, okulların fiziki şartları tam olarak sağlanamadan yeni bir öğretim yılına başlamak; öğrencilere yarar sağlayacak mı? Bu sorunun cevabını bakanlık yetkililerinden öğrenmek istiyoruz

  • PAYLAŞ