• Ana Sayfa
  • »
  • Tirebolu’nun yurt sorunu ne zaman çözülecek?

Tirebolu’nun yurt sorunu ne zaman çözülecek?

Yüksek öğrenim gençliği için ilçemizde yapılmayı beklenen yurtlarla ilgili olumlu bir girişimde bulunulmaması, halk arasında hayret ve üzüntüyle karşılanıyor...

Tirebolu’da yüksek öğrenimde okuyan öğrenci sayısı her geçen yıl artarken, buna mukabil ilçede yurt sorununun çözümlenememesi, halk arasında üzüntüyle karşılanıyor.

İlçede bir süre önce şaşalı törenlerle temeli atılan plaj mevkiindeki Öğrenci Yurdu, ilgili müteahhidin sözünde durmaması nedeniyle atıl vaziyette kalmış olup, bu konuyla doğru-dürüst ilgilenecek biri çıkmazken; yine ilçemizin Çatal Mahallesinde yurt yapımı için bağışlanan arsanın da yapılan protokol gereği gündemden kalkacak olması, insanı hayretler içinde bırakıyor.

Tirebolu’da öğrenci mevcudu her yıl artan ve yeni bölümler açmayı planlayan Meslek Yüksek Okulu ile bir de İletişim Fakültesi var. Bu okullarımızın mevcudu her yıl önemli ölçüde artacak ve bu nedenle de buralarda okuyan öğrencilerin barınma sorunu çığ gibi büyüyecek. Şu anda ilçede Yurt-Kur’a ait 80-90 kişilik Erkek Öğrenci Yurdu var. Kız öğrenciler için kiralanan bir yurt binasından başka özel yurtlar ve pansiyonlar da ilçenin ihtiyacını karşılamaya yetmiyor. O halde Tirebolu’nun yurt sorununa birileri mutlaka el atmalı ve yüksek öğrenim gençliğinin burada tutulması sağlanmalıdır.

Hem yüksek okul hem fakültemiz olsun istiyoruz, ama bu okullarda okuyacak öğrencilerin barınma sorununu halletmiyoruz. Tirebolu’ya büyük katkıları olan bu okullarımızı yaşatmak ve geliştirmek için bazı hamleler yapmak gerekir. İlçe yöneticileri ve siyasiler bu konuda duyarlı olmak zorundadırlar. Tirebolu’ya öğrenci çekmek ve buradaki okullarımızı cazip hale getirmek için, öncelikle bu öğrencilerin barınma sorununun giderilmesi gerekir.

Şimdi kulakları çınlasın, bu konuda büyük uğraşlar veren ve Tirebolu’ya yurt yapılması için kafa yoran değerli hocamız Prof. Dr. Taner Karahasanoğlu’da yok. İlçemize İletişim Fakültesi’nin açılmasına önayak olan ve çok sevdiği memleketi Tirebolu’ya bu fakültenin kazandırılmasını sağlayan değerli Taner Hocamızın yokluğunda, bu işleri halledecek birilerinin ortaya çıkması gerek. Zaten kendisi de bazı istek ve beklentilerini yerine getiremediği için kahredip İstanbul’a gitti. Fakültedeki görevini bırakan ve İstanbul’a ailesinin yanına giden eli öpülesi hocamızın aklı hep Tirebolu’da ama, onun da artık fazla birşey yapacağı yok.

Eğer Tirebolu’nun büyümesini, gelişip kalkınmasını istiyorsak, bunda hiç şüphemiz yok, tabii ki istiyoruz; o halde gelin ilçemizin yurt sorununu hep birlikte çözümleyelim. Bu konuda hemen harekete geçmek ve yurt yapımıyla ilgili prosedürleri ivedilikle takip etmek durumundayız. Türebolu’ya gönül verenleri ve ilçesini sevenleri göreve davet ediyoruz.


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2021