• Ana Sayfa
  • »
  • Canikli`nin Demiryolu Açıklaması..!

Canikli`nin Demiryolu Açıklaması..!


Karadeniz Bölgesini Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya  (GAP’a), oradan da uzak doğu ülkelerine bağlayacak olan Demiryolu Projesiyle ilgili uzun yıllardan beri sürdürülen çalışmalar, her ne hikmetse, başa gelen hükümetler tarafından hep geri plana itilmiş ve bir türlü yapılabilirlik aşamasına getirilmemiştir.

Halbuki, yük ve yolcu taşımacılığında tren yolunun hem ülkemiz ve hem de yöremiz için büyük önemi bulunmaktadır. Ayrıca, tren yolu taşımacılığı,  diğer yollarla karşılaştırıldığında daha ucuz  taşımacılık yapılabilecek bir özelliğe sahiptir. Hal böyleyken, iş başına gelen hükümetlerin demiryolu taşımacılığına gereken önemi vermemesi, ülke ekonomisi açısından hiç te iyi olmamaktadır.

Konuya böyle bir genelleme yaptıktan sonra, gelelim Demiryolu Güzergahı konusuna. Bu konuda Ak Parti Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili sayın Nurettin Canikli’nin, Giresun’da verilen bir iftar programında yaptığı açıklamayı çok talihsiz bir açıklama olarak yorumlamak istiyorum. Sayın Canikli bu açıklamayı yaparken, acaba Giresunlu olduğunu unuttu mu? Onun yaptığı açıklamalar, aynen Trabzonlu ağzıyla yapılmış açıklamalara benziyor.

Çünkü, yıllar önce Harşıt Vadisi’nden geçeceği dillendirilen Demiryolu Projesi için, Trabzon Lobisi ağır basmış ve söz konusu yolla ilgili güzergah, Gümüşhane’den çatala ayrılmıştı. Harşıt Vadisi’nden Tirebolu’ya ve dolayısıyla Giresun’a demiryolu inmesini istemeyen ve çeşitli bahaneler öne sürerek bu işi engellemeye çalışanlar, herhalde emellerine ulaşmışlardır. Biz bu sonucu Canikli’nin açıklamalarından çıkarıyoruz. Sayın Canikli, Demiryolu Güzergahı için Harşıt Vadisi’nin heyelanlı bölge olmasının yanı sıra ekonomik olmadığını da öne sürerek, ikinci alternatif olan Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Hattının uygunluğunu dile getiriyor.

Ak Parti’de önemli bir konuma sahip olan ve Genel Başkan Erdoğan’a da yakınlığıyla bilinen Giresun Milletvekili Canikli’nin,  yıllardır Giresun gündemini işgal eden Demiryolu Güzergahı konusunda  yapmış olduğu son açıklama, gerçekten talihsiz ve hayret verici bir açıklamadır. Sayın vekilimiz, Demiryolu Güzergahının Harşıt Vadisi’nden geçmesine yardımcı ve ön ayak olacağı yerde, aksine o güzergahın ekonomik ve uygun olmadığını ima ediyor. Demiryolu Güzergahı konusunda böyle bir açıklama, ancak Trabzonlu vekillerden gelebilirdi. Nitekim Trabzonlu siyasiler ve bürokratlar, bu konuda yolun Harşıt Vadisi’nden kaydırılması için büyük çabalar sarfettiler. Mikro milliyetçilik adına söz konusu yolun tüm güzergahlarını değiştirttirerek, emellerine ulaşmaya çalıştılar.

Giresun Lobisi ve Demiryolu Platformu’nun güzergah konusundaki çabaları yeterli gelmeyince, ortaya başka alternatifler çıkarıldı ve dolayısıyla da güzergah değiştirme yoluna gidildi. Giresunlu olarak bizler bu konuda sesimizi yetkili ve ilgili birimlere yeterince duyuramadık. Görüyorsunuz, duyursak bile, bizim vekilimiz, Harşıt Vadisi uygun değil diyor.  Zaten körün aradığı da o değil miydi?

Başta Tirebolu olmak üzere Giresun’un makus talihini yenecek olan Harşıt Vadisi Demiryolu Projesini, bilimin ve coğrafyanın uygun bulmadığı başka güzergahlara kaydıran ve kaydırmak isteyen kafalara  lanet olsun diyerek, yazımı noktalamak istiyorum.  


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1783