• Ana Sayfa
  • »
  • Ak Parti Tirebolu Kongresinin ardından...

Ak Parti Tirebolu Kongresinin ardından...

Ak Parti Tirebolu İlçe Kongresi 28 Kasım’da yapıldı ve Genel Merkezin gösterdiği aday olan Kemal Koç seçimi kazanarak, yeni ilçe başkanı oldu. Tirebolumuza hayırlı olsun diyerek, kongrede yaşanan manzaraları kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Ak Parti’nin Tirebolu Kongresine hiç kuşkusuz İl Başkanı Hasan Aydın’ın yapmış olduğu konuşma damga vurdu. İl Başkanı Aydın, Tirebolu Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen genel kurulda yaptığı konuşmada, Genel Merkezin gösterdiği aday dışında seçime girecek olan adayın, kazanması halinde seçimin iptal edileceğini söyledi. Bu konuşma, seçim için liste hazırlayan Tayip Kardeş ve ekibi tarafından şaşkınlıkla karşılanırken; bazı delegeler “Bu nasıl demokrasi anlayışı? Bu partide demokrasi yok mu?” şeklinde serzenişlerde bulundular.

İktidar partisi olan ve Türkiye genelinde yapılacak kongrelere tek listeyle girilmesi yolunda teamül kararı alan Genel Merkezin bu tutumu, partideki demokrasi anlayışının ne ölçüde işlediğini gösterirken; bazı yerlerde olduğu gibi Tirebolu’da da kongrede başka adaylar da seçime katılmak istedi. Ne var ki, Tirebolu Kongresinde Genel Merkezin gösterdiği aday haricinde seçime girmenin teamül dışı olduğu ifade edilirken; Ak Partili delegeler bu duruma büyük tepki gösterdiler. İl Başkanı Aydın’ın yapmış olduğu iptal konuşmasına karşılık Divan Heyetine listesini sunan Tayip Kardeş, son dakikada ortaya çıkmasına rağmen azımsanmayacak kadar oy aldı ve Tirebolu’daki seçime ayrı bir heyecan kattı.

Ak Parti Genel Merkezinin tek listeyle seçimlere gidilmesi yolundaki teamül kararına rağmen, ikinci bir aday olarak listesini sunan Tayip Kardeş, onca olumsuzluklara karşın 346 delegeden 153’ünün tepki oyunu alırken; kazanan aday Kemal Koç’da 193 oy aldı.

Bazı siyasi otoriteler ve Ak Partili delegeler, son anda adaylığa çıkan ve hiçbir ön hazırlık yapmadan seçime giren Tayip Kardeş’in aldığı oyların, önemli bir başarı olduğunu ve İl Başkanı Aydın’ın konuşmalarına tepki şeklinde yorumlanması gerektiğini dillendirdiler.

Hatırlanacağı üzere, Tirebolu’da bir dönem önce yapılan Ak Parti Kongresinde benzeri bir olay daha yaşanmış ve Divan Heyetine aday olacağını bildiren ve genel kurula hitap etmek isteyen parti üyesi Sedat Pir’e mikrofon dahi verilmemişti. O zamanlar Pir feveran ederek, Divan Başkanının bu hareketini kınadığını basın yoluyla da kamuoyuna duyurmuştu. İşte o zaman Pir’in başına gelen bu olay, şimdi de Tayip Kardeş’in başına geldi. Neyse ki Kardeş listesini Divana resmen sundu ve biraz da formalite icabı seçime katıldı. Delege bazında önemli bir taraftar grubuna sahip olan Kardeş’in aldığı oy, diğer grubun heyecana kapılmasına neden olurken; kongredeki sayımlar sırasında her iki tarafın mensupları kalem-kağıt ellerinde çetele tuttular.

Ak Parti’nin Tirebolu’daki kongresi bir kez daha gösterdi ki, Genel Merkezin dayatma  yoluyla aday belirleyip seçimlere gidilmesi, tabanda bazı rahatsızlıklara sebebiyet veriyor. Partililerin ve delegelerin bir bölümü teamül yoklamasını demokratik bulmuyorlar. Delegelerin kendi adaylarını seçmesi kadar doğal bir yöntem olmadığına dikkat çeken partililer, “Eğer Türkiye’de ve Ak Parti’de demokrasi varsa, başkanını herkes kendisi seçmeli ve dayatma adaylarla seçime gidilmemesi gerekir” şeklinde görüş ifade ediyorlar.

Artık seçim bitti, beklenen sonuç alındı. Şimdi sıra icraata geldi. Ak Parti’nin yeni yönetimi bakalım Tirebolu’ya neler yapacak, nasıl bir çalışma stratejisi izleyecek? Belediye ile diyoloğu nasıl olacak? Bekleyeceğiz ve göreceğiz. İnşallah Tirebolumuz için hayırlı olur diyerek, kongre değerlendirmemizi noktalıyoruz.


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1447