• Ana Sayfa
  • »
  • RAİF İSKENDER KAPTANOĞLU BİNASI

RAİF İSKENDER KAPTANOĞLU BİNASI

Kozbaşı’ndaki gıcır gıcır yeni bina niçin YÜKSEK OKUL olamıyor veya uygun değil raporlarına duçar oluyor, anlamak çok güç bir anlayış..!

Mekanizma acaba; Çarşı Mahallesi halkına ve uğraşanlara oyalama taktiği mi yapıyor? Aklıma gelen bu metotlardan biri de uygulanabilir. Mesela, uğraşan kimseleri bıktırma politikası tatbik ederler...Ancak, bizler hayırlı ve uygun işlerin uğraşımlarından bıkmayız.

Bu bina Yüksel Okul olunca; Tirebolu’nun nüfusu en az 1500 kişi artacak. Bu nüfus sayısı hemen hemen küçük bir nahiye nüfusu kadar. Bu durumda İller Bankası’ndan ilave para da gelecek, dolayısıyla ilçenin ticaret kapasitesi de artacak.

Bütün bu nimetleri görmeyen gözler neyi hedefliyor? Yoksa, yine “Kuşun kanadı dereye değdi mi, değmedi mi?” münakaşasına mı itibar ediyorlar! Bazen makamlar insanların gözlerin kör eder, ama sonraki pişmanlık fayda etmez. Özür dilemeye kulak asılmaz. Ne ekersen, yarın onu biçersin. Orası senin babanın koltuğu değil, kimler geldi, kimler geçti o koltuktan...Bu eskimiş, örümcekleşmiş veya küflenmiş kafaları bırakınız. İnkişaf etmeyeni Allah sevmez, kul da sevmez.

Halkımızın ve memleketimizin yüce menfaatini sevmeyeni, bizler de sevmeyiz. Yıllar sonra bize fırsat düşerse, bunun hesabını sorarız, ona selam bile vermeyiz. Önüne bakar, öyle gelir öyle gider... Sefer yapan gemi bir süre sonra tersaneye muhakkak çekilecek. İşte o günleri de düşünmek lazım. O zamana kadar bu millet onu unutur boş felsefesini bırakalım. Tesadüfen bile olsa, bir makamı işgal ettinizse, oranın hakkını veriniz. İnsanların menfaatlerini kollamaya mecbursunuz.

Gelecek yıllarda Tirebolu ilçesi ilkokula ihtiyaç duymaz, hatta orta okula bile. Zira, memlekette genç kalmayacak. Üç-beş memur ve işçi çocuklarına mevcut Sakarya İlkokulu tek başına yeter de artar bile...

Köylerdeki okulların hemen hemen tümü kapandı. Bazı merkezi köy okulları çevre köylerden üç-beş öğrenci taşıyarak zorla ayakta duruyor. Tüm gençlerimiz İstanbul, Bursa ve İzmit gibi iş merkezlerine gitti, hep orada yaşıyorlar aş ve iş için..!

Yirmi yıl önce Sakarya İlkokulu’nun öğrenci sayısı 400-500 iken, bugün taşımalı öğrencilerle birlikte 150-200 kadar öğrenciyle tedrisat yapmaktadır. İlerli yıllarda bu sayı daha da düşecek. Bunları iyi düşünmek lazım.

Memleketimizi tek olarak ayağa kaldıracak şey Yüksek Okuldur. Bunu göremiyor muyuz acaba? Şiddetle ve azimle bu faaliyetlerin üzerinde ısrarla duralım, seneleri boşuna ve lüzumsuz laf ebeliği ile geçirmeyelim. Şehrimizde ticarethanelerin karları neredeyse sıfırlandı, birçok esnaf önceden biriktirdiklerini ve fındıklarının paralarını yiyorlar. Dükkanlarını kapatmayı ar kabul ediyorlar. Bu da ne zamana kadar sürecek..?

Okurlarımıza en derin sevgilerimizle...            


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1064