PROJELERİ ÇOĞALTMAK GEREK

Projelerden başladık, projelere devam edelim. Bu yazımda sizlere Yeniköy Mahallesini kapsayan yeni bir projeden bahsedeceğim...

Yeniköy Mahallesindeki Askerlik Şubesinden başlayarak Çarşı Mahallesindeki Kozbaşı mevkiinden hemen eski Sakarya İlkokulu merdiveninin karşısındaki Kılıçoğlu ve yanındaki sarı ahşap bina dahil olan alandaki evler SİT bölgesine alındı.

Bu bölge içindeki binalar tamir edilip, tarihi kimliği içinde onarılarak, bakımlı ve kullanılır hale getirilecek. Edindiğim bilgilerden sizlere naklediyorum. Söz konusu bölge içindeki eski binalar, Anıtlar Kurulu tarafından onarılacak ve turizme kazandırılacak. İlk etapta ufak-tefek masrafları olan binalardan başlanacakmış. Dolayısıyla bu cadde üzerindeki binalar artık Anıtlar Kurulu’nun emrinde faaliyet gösterecekler. Yapımları ve ve onarımları Anıtlar Yüksek Kurulu’nun denetimi altında sürdürülecektir.

Cadde üzerinde ilk etapta 70 adet binanın onarımı söz konusu denilmektedir. İleride ne gibi şartlarla ve niteliklerle durumlarında değişiklikler olur, onlar da zamana ve kurumun yönetmeliklerine, devletimizin bu yönde alacağı kararlara bağlıdır.

Bu cadde Anıtlar Kurulu’na devredildi, turizme açıldı, memleket faaliyetine ve ekonomisine ne gibi yararlar sağlayacak diye bir sual aklınıza gayri ihtiyari gelebilir. Bu teşebbüslerden hemencecik ekonomik fayda beklemek mümkün değildir. Bu teşebbüsler, biraz zaman isteyen yatırımlardır. Tirebolu’nun eski evlerini görmeye gelenler; bu caddeye çıkacaklar, eski tarihi binaları seyrederek, içlerini gezecek ve resimlerini çekeceklerdir. Böylece muhitimizde bir turizm faaliyeti başlayacaktır. Zamanla bazı ufak yatırımcılar; caddeye cafe, lokanta ve eğlence yerleri açacaklar, oralara insanlar gelip oturup para harcayacaklar. Fakat tüm ileri sürdüğümüz fikirler ve faaliyetler, uzun zaman içinde olacaktır.

 İşte bu yatırımlar zaman içinde caddeye bir canlılık verecek, az da olsa ekonomik fayda sağlayacaktır. Bu gibi yatırımlar geleceğe ait gelenek ve göreneklerimizin kuşaklara aktarılması cihetiyle çok çok önemlidir.

Söz konusu proje, çok yerinde ve faydalı bir projedir. Desteklenmesi ve bir an önce hayata geçirilmesi gerekir. Tabii ki memleketimize yatırım yapılsın, bundan mutluluk duyarız. Bu arada, yapanlara ve uğraşanlara da şükranlarımızı peşinen arz ederiz.

Tüm yetkililerin ve yazımı okuyanların gözlerinden öperim. Hüdaya emanet olunuz, neşeniz daim olsun...


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1100