• Ana Sayfa
  • »
  • BİZE, LİSE HASTALIĞI VURMUŞ..!

BİZE, LİSE HASTALIĞI VURMUŞ..!

Tirebolu’da son zamanlarda halkın ağzında bir haber dolaşıyor. Eski kışla binasında eğitim yapan Tirebolu Lisesi (Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi) oradan alınıp, yerine Adalet Meslek Lisesi gelecekmiş.

Gitti lise, geldi lise...

Öğretmen öğrenciye sormuş:

-Oğlum kulağını göster demiş.

Çocuk da hemen elini yanındaki kulağına kaldırmış tutmuş.

-Oğlum kulağını göster diyorum?

-Evet hocam, işte gösteriyorum.

-Hayır olmaz, gösteremiyorsun.

Zeki ve kurnaz çocuk, elini ensesinin arkasından geçirerek, dolaylı olarak diğer kulağını göstermiş.

Öğretmen bundan tatmin olur...

-Bak şimdi doğrusunu buldun. Aferin der.

.............................................................

Küçük yerleşim yerlerine ilkokul, orta okul ve lise gibi öğretim kurumları açmanın hiçbir faydası yoktur, gereği de yoktur. Bu tür yerlerde genç kalmadı. Bu gençler İstanbul’a, Bursa’ya taşındılar. Oralara ilkokul, orta okul açılması uygundur. Çünkü, orada öğrenci vardır.

Tirebolu gibi küçük yerleşim yerlerine yüksek okullar açılması gerekir. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden öğrenciler gelerek burada okuyacaklar. Bu gelen öğrenciler hem nüfusumuzu çoğaltacak, hem de bölgemize para bırakacaklar. ..

Geride bıraktığımız günlerde Giresun’a gittim. Her taraf fıkır fıkır insan kaynıyor. Bir kenara çekilip bu kalabalığı tetkik ettim. Hemen hepsi 20 ila 25 veya 27 yaşındaki gençler. Durmadan hareket ediyorlar. Yaklaşıp birisine sordum: Burada yüksek okullarda kaç öğrenci okumaktadır dedim, yaklaşık 27 bin dediler. İşte meselenin çözüm noktası burada..!

 900 öğrencilik okul binasına 150 öğrenci kapasiteli okulu taşırsan; liseyi yerinden alıp yerine tekrar lise koyarsan; işte bu tamamen yanlış olur.

Bari adına uygun, Adalet Yüksek Okulu açalım. Söz konusu okul buraya da yakışır, Yeniköy’e de yakışır ve her tarafa canlılık getirir.

Kozbaşı’ndaki yeni binada başka bir yüksek okul açalım. Bak o zaman Tirebolu’nun sosyal ve ticari hayatını...Dediğim gibi 2 okulda en az 1500 öğrenci olur. Bu 1500 öğrenci Tirebolu’ya her biri 250 veya 300 lira bırakır. Bu da nereden baksan 45-50 milyar para demektir. Bu para her ay ilçemize girecek, dışardan taze para olarak. Bu öğrenciler ayrıca burada memlektimizi tanıyıp tanıtacaklar. Zamanla mezun olup bir iş başına geçince, bunların yüzde 10’u Tirebolu’ya gezmeye gelse, bu 15 kişi eder. Yıllarla çarparsan 50 veya 60 lişi gezmeye, eski günlerini yadetmeye gelecek şirin ve yeşil Tirebolu’muza...

İşte bu düşünce ve duygularla, selam olsun sevgili okurlarıma ve yetkililere diyorum...Sağlıcakla kalın...


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1986