• Ana Sayfa
  • »
  • Okulun cinsini tespit edemedik..!

Okulun cinsini tespit edemedik..!

Tirebolu’nun Kozbaşı mevkiine yapılan 800 öğrenci kapasiteli yeni okul binasıyla ilgili spekülasyonlar can sıkıyor...

“Hocam, bu okul ne olacak?” “Bilmiyorum efendim.” Ötekisi, “Muhterem hocam sizin tanışınızmış, acaba hangi okul olacak? İlkokul mu, yoksa fakülte mi?

Daha neler neler... Ayıkla pirincin taşını. Yeni binanın mali portresini karşılayan muhterem, Sakarya İlkokulu olsun diyor, çevre sakinleri buraya ilkokul olmaz, bahçesi yok, yolun kenarında küçük çocuklar yola dalarlar, oradan geçen vasıtanın altında kalırlar diyor... Ötekine sorsan; bu canım binayı ilkokul yapmak cinayettir diyor. Diğer öteki ise, ilkokul bu caddeye ne katkıda bulunur? Yine cevabı kendisi veriyor; koca bir hiç ...

Daha ne konuşma metinleri var, onları söylemiyorum. Velhasılı, bu gibi konuşma fikir beyanları ile sene doldu ve nihayet okulun inşaatı da bitti. Mayıs ayı bitti, Haziran geldi. Hep hala aynı konuşmalar sürüp gidiyor.

Bir arkadaşımla binayı gezdim, çok çok güzel olmuş. Yapana ve yaptırana Allah sağlık ve bereket versin, onları mutlu kılsın, daima bu gibi hayır duygularını canlı tutsun...

Bu yazıları yazıyorum, tabii ki senin de bir görüşün vardır diye insan oğlunun aklından geçer... Ben de mahalle sakinlerinin fikirlerinden oyumu kullanıyorum. Hakikaten buranın ilkokul olmasında çevreye hiçbir fayda olmaz. Dedikleri gibi buranın bahçesi yok, öğrenci kapasitesi 800 olan bir binayı 200 öğrenci kapasiteli bir ilkokula vermek, pek uygun olmasa gerek. Ayrıca, Sakarya İlkokulu hali hazırki yerinde rahat, onun için okulu yerinden oynatmaya lüzum yoktur.

Üstelik, ilkokulların ne gelirleri var ki, bu binanın mali külfetlerini karşılayacak? Bir kere binanın temizlik işlerini yapmaya 3-4 hizmetli lazım, kaloriferci lazım, elektrik jeneratörüne, hoparlörlerine vs. elektrikçi lazım, aha sana etti  6 personel... Biz eskiden 2 hademe bulamıyorduk, bizim bilmediğimiz nesil ve imkanlar çıktı ise bundan haberimiz yok..!

Bu binanın hergün kaloriferi 150-200 kilo kömür yakar, yakmazsanız koca bina ısınmaz. Belki bazı katların vanalarını kapatacaklardır, bunu da bilemem.

Burayı illa da Sakarya İlkokulu olacak diye inatla dayatmak pek akıl karı değildir. Belki başlarken o niyet olabilir, ama sonunda başka şekiller alan oluşumlarda gereksiz inatlar netice vermez.

İleride tekrar bu konulara temas edilecektir. Allah sonumuzu hayırlı etsin. Amin...

En derin sevgilerimle...

Diğer Yazıları

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1281