Tirebolu’ya “Palyatif Bakım Merkezi”...

Tirebolu’ya “Palyatif Bakım Merkezi”...
Tirebolu Devlet Hastanesi’nde yapımı tamamlanan 8 yataklı merkezin ruhsatlandırılarak yakında hizmete gireceği kaydedildi...30.09.2016 16:15

Tirebolu Devlet Hastanesi bünyesinde yapımı tamamlanan “Palyatif Bakım Merkezi”nin yakında hizmete gireceği açıklandı.

8 yataklı olarak merkezle ilgili bilgiler veren Giresun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hasan Arslantürk, “Palyatif Bakım Merkezi’nin amacı; kişinin olabildiğince iyi yaşamasına yardımcı olmak, yaşamın son döneminde yapılan kemoterapi ve radyoterapilerin yapılmasının önüne geçmek, hastanın şikayetleri nedeniyle sık sık servise başvurma, yoğun bakıma ve hastaneye yatması ve sonrasında gereksiz yere yapılan tetkikleri ve invaziv girişimleri  önlemektir.

Sunulan hizmetle hastaların ve ailelerin çeşitli ihtiyaçları karşılanarak, yaşam kalitelerinin arttıtılması hedeflenmektedir” dedi.

Palyatif Bakım Merkezi sayesinde; yaşamı tehdit eden hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan problemlerle karşılaşan hasta ve ailede; ağrıma ve diğer problemlerin, erken tanılama ve kusursuz bir değerlendirme ile fiziksel, psikososyal ve spiritüel ihtiyaçların karşılanması yoluyla acı çekmenin önlenmesi ve hafifletilmesine yönelik uygulamaların yer aldığı ve yaşam kalitesini geliştirmenin amaçlandığını kaydeden Genel Sekreter Dr. Arslantürk, “Bu amaçtan yola çıkarak günümüz sağlık sisteminde –Hastanız için yapabileceğimiz bir şey yok, alınj evinize götürün- anlayışı artık sona ermiş olup; -Sizin için yapabileceğimiz bir şey hep var- anlayışı yaygın olarak benimsenmektedir. Temel hedef, konan tanı meticesinde yaşamın son noktasına varşışı kesinleşen hastaların yaşamına yıllar değil, yıllarına yaşam katmaktır” açıklamasında bulundu.

Öte yandan, Giresun’da ilk Palyatif Bakım Merkezi, geçen yıl Bulancak’ta kurulmuş olup, söz konusu merkezde bir yıllık süre içinde yaklaşık 100 hastaya hizmet verilmiştir. Şimdi bu merkezin ikincisi Tirebolu’da hizmete girecek.       

 


Etiketler: Tirebolu’ya “Palyatif Bakım Merkezi”...

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir