Tirebolu’da tarihi miraslar yaşatılacak...

Tirebolu’da tarihi miraslar yaşatılacak...
İlçenin Gazi Paşa Caddesi üzerinde bulunan ve tarihi değer taşıyan eserler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan sağlanacak ödenekle tek tek restore edilecek...01.06.2017 15:53

Tarihi  özellik ve güzellikleriyle ün yapan ve geçmişi 3 bin yıl kadar gerilere dayanan Tirebolu’da, tarihi mirasların yaşatılması için harekete geçen Belediye Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan sağlanacak ödeneklerle, ilçedeki tarihi mirasları restore  ettirecek.

İlçeye miras kalan Gazi Paşa Caddesi üzerinde bulunan ve tarihi değer taşıyan eserler, hazırlanan “Sağlıklaştırma Projesi” kapsamında restore edilerek, turizme kazandırılacak. Projenin 2017 yatırım Programına alındığını kaydeden Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak, çalışmalara bu yıl içinde başlanacağını müjdeledi.

Söz konusu projeyle ilgili görüşmeler yapmak üzere beraberinde  Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Pir ve İl Genel Meclisi Üyesi Halil Aydın ile birlikte Ankara’ya giden Tirebolu Belediye Başkanı Karapıçak, başkentte Kültür ve Turizm Bakanlığı uhdesinde bulunan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ile projenin detaylarını görüştüler.

Gazi Caddesinde gerçekleştirilecek Sağlıklaştırma Projesiyle, caddenin tüm kapılarının turizme aralanacağını bildiren başkan Karapıçak, “Çalışmalar bu yıl başlayacak ve 2018’de koruma altındaki 93 ev ile 19 tescilli binanın restorasyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Tirebolu Belediyesi’nin ortaklaşa çalışmalarıyla yapılacaktır. 3 bin yıllık bir tarihe ev sahipliği yapan Tirebolu, söz konusu projeyle turizme kapılarını ardına kadar açacaktır” diyerek, restorasyon çalışmaları tamamlandığında ilçenin çok cazip bir hale geleceğini ve bunun sonucu olarak da turist akınına uğrayacağını sözlerine ilave etti.   


Etiketler: Tirebolu’da tarihi miraslar yaşatılacak...

Diğer KÜLTÜR haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir