Tirebolu’da Film Festivali de yapıldı...

Tirebolu’da Film Festivali de yapıldı...
İlçedeki İletişim Fakültesi öğrencilerinin, Belediye Başkanlığı ile ortaklaşa gerçekleştirdiği festivalde ortaya bir hayli ilginç ve heyecan yaşatan görüntüler çıktı...17.06.2017 18:14

Tirebolu, İletişim Fakültesi’nin varlığını artık iyice hissetmeye başladı. İlçede 4 yıl önce faaliyete geçen ve bu yıl ilk mezunlarını veren Türkiye’nin ilçedeki tek fakültesi olan Tirebolu İletişim Fakültesi, ilçe hayatına, buradaki insanların yaşantısına ve iletişimle ilgili konulara girmeye başladı.

Adı üstünde halkla ilişkiler ve iletişimde Tirebolu’da önemli atılımlar yapan ve yakın bir gelecekte dünyaya açılmaya hazırlanan İletişim Fakültesi, ilçe halkının yaşantısını belgelemek ve belgeselleştirmek için bir ilke imza atarak  Film Festivali düzenledi ve bu festivalde bazı gerçekleri ortaya çıkardı.

İletişim Fakültesi öğrencilerinin, okul arkadaşları Velat Elden’in organizatörlüğünde ortaya çıkardıkları birbirinden güzel belgeseller, ilçe halkı ile buluşturuldu. Ne var ki, Ramazan ayı dolayısıyla festivale beklenen  ilgi duyulmadı. Öğrencilerin dönem içerisinde hazırlamış oldukları eserlerin açık havada gösterilmesi planlanırken, hava şartları festivalin fakülte salonunda düzenlenmesini gerektirdi. İletişimci öğrencilerin belgesel ve kurgu dalında çektikleri filmler, 14-15 Haziran tarihlerinde sahneye konuldu.

Yaklaşık 1,5 saat süren gösterimde olayın canlı kahramanları bir hayli duygusal anlar yaşarlarken; “Altın Bilezikler” adlı belgeselin kahramanı rahmetli Terzi H. Avni Gökçe’nin çocukları ve torunları, filmi apayrı bir duygu ve heyecan içinde izlediler. Tirebolu’nun değerli büyükleriyle yapılan belgesel tadındaki röportajlar, filmlerin en duygulu anıları olarak hafızalara yer ederken; fakülte öğrencilerinin bu çalışmaları büyük takdir topladı.

Tirebolu İletişim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen Film Festivalinde, ilçe insanının hayatını anlatan ve yaşamından kesitler sunan belgesel ve kurmacalar, büyük bir zevk ve iştahla izlenirken; programın son bölümünde Ödül Töreni yapıldı. Belgesel dalında “Son Asrın Hikayesi” adlı eseriyle Ahmet Memiş, birinci seçilirken; “Altın Bilezikler” isimli eserle İlhan Özalp ikinci ve “Ruhunu Değil, Lastiğini Yak” adlı eserle Emre Yıldız üçüncü oldu. Kurmaca dalında “Yaşam İstiyor’un yönetmeni Ceyhun Fetullahyew birinci, “34.3.7”nin yönetmeni Davut Öngen ikinci ve “Kimlik Karmaşası” adlı oyunun yönetmeni Nedim Kaya’da üçüncü seçildi.

Belgesel ve kurmaca dallarında dereceye giren öğrencilere, festivali ilgiyle izleyen İletişim Fakültesi Dekanı Bayram Kaya ve Belediye Başkan Yardımcısı Besim Kadıoğlu tarafından ödülleri verildi. Bu arada, sokak filmlerinin fikir babası Uğur Odabaş’da plaketle ödüllendirildi. Bu yıl ilki gerçekleşen festivalin önümüzdeki yıllarda daha kapsamlı bir şekilde yapılması planlanıyor.      


Etiketler: Tirebolu’da Film Festivali de yapıldı...

Diğer KÜLTÜR haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir