“Yaşatan Şehir” ödülümüz tescillendi...

“Yaşatan Şehir” ödülümüz tescillendi...
Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı Akın, “Tirebolu Bezi” Projesiyle İzmir’de aldığı birincilik ödülünün tescil belgesini Belediye Başkanı Karapıçak’a verdi...16.11.2017 16:05

Tirebolu Belediyesi, Yaşayan Şehirler Platformu tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen kentlerin geleceğini şekillendiren projeler kapsamında, “Tirebolu Bezi” Projesiyle İzmir’de gerçekleşen yarışmada birinciliğe layık görülmüştü.

İşte bu ödülün tescillendiğini resmileştirmek amacıyla Tirebolu’ya gelen Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı Alper Akın, ilçemiz Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak’ı makamında ziyaret ederek, söz konusu ödülle ilgili Tescil Belgesini kendisine teslim etti. Belge teslim töreni sırasında Tirebolu için övgüler yağdıran ve özellikle ödüle layık görülen Tirebolu Bezi Projesini hazırlayanlara başkan Karapıçak nezdinde teşekkür eden Akın, belediyede yaptığı açıklamasında gönüllerimizi okşayan şu ifadelere yer verdi:

Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak’a bu önemli başarınızı tescilleyecek Şehir Ödülleri Türkiye – 2017 ‘Yaşatan Şehir’ Tescil Belgesini takdim etmek amacıyla sizleri ziyaret ediyorum. Tirebolu Bezi Projesi, ülkemizde yöre değerlerinin korunması, tanıtılması ve katma değer yaratılarak yöre halkına ekonomik girdi sağlanması, kadın istihdamını arttırması açısından çok değerli bir projedir. Bu bağlamda jürimiz tarafından tüm ülkemize örnek göstermek amacıyla projeniz ödüle layık görüldü. Eşsiz coğrafyasının yanı sıra Cenevizliler dönemine dayanan ve tarihi İpek Yolu’nun deniz ile buluştuğu tarihi bir ticaret merkezi olan Tirebolu’nun, bölgenizde ısırgan otu gibi yoğun olarak yetişen bir bitkinin liflerinden organik olarak üretilen ipliklerden dokunarak varolan çevreye duyarlı Tirebolu Bezi’nin, geleneksel motifler ve üretim yöntemleri korunarak geliştirilmesi ve katma değere dönüştürülmesi, Tirebolu’nun “Yaşatan Şehir” olarak tescillenmesine vesile olmuştur. Sayın başkana sizin nezdinizde bu anlamlı proje adımlarınız ile Tirebolu Bezi’ni yaşatıp, yeni nesillere aktarımında uygun koşulları hazırlayan ve tüm emeği geçen başarılı ekip üyelerinize ve onlara bu olanağı  sunan size teşekkür ederim. Ayrıca, ülkemizdeki diğer illerimize ve destinasyonlarımıza örnek gösterme fırsatını bizlere bahşettiğiniz için özellikle şükranlarımı iletiyorum.

Yaşatan Şehirkategorisinde “Tirebolu Bezi” Projesiyle ödüle layık görülen Tirebolu Belediyesi’nin, böylesine önemli bir konuda birincilik almasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Karapıçak, Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı Akın’a sonsuz teşekkürlerini ileterek, şunları söyledi:

Tirebolu, kuşaktan kuşağa uzanan geleneksel ürünlerin bulunduğu eşsiz bir ilçedir. Biz de belediye olarak elimizden geldiğince bu değerlerimizi korumaya ve yaşatmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda “Tirebolu Bezi”ni markalaştırarak, dünya çapında duyulan ve aranan bir ürün haline getirmeyi hedefliyoruz. Nasıl ki, Tirebolu Çayı ile ilçemizin ismi her yerde anılıyorsa, bundan sonra “Tirebolu Bezi” ile de ilçemizin tanıtımını sağlamış olacağız.

Diğer KÜLTÜR haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir