Hamsi, Tirebolu’da avlanıyor!

Hamsi, Tirebolu’da avlanıyor!
Türkiye’nin dört bir yanından gelen hamsiciler, gündüzleri Tirebolu Balıkçı Barınağında büyük yoğunluk oluşturuyorlar...20.11.2017 18:29

Karadeniz Hamsisi Tirebolu’da avlanıyor. Halk arasında fakir yiyeceği olarak bilinen, ancak kilosu 5 liranın altına düşmeyen Karadeniz Hamsisi, son günlerde Tirebolu açıklarında tutuluyor.

Türkiye’nin dört bir yanından Tirebolu’ya akın eden büyük balıkçılar, gece saatlerinde Tirebolu açıklarında bolca miktarda avladıkları hamsileri, ilçedeki Balıkçı Barınağından TIR ve kamyonlara yükleyerek, büyük kentlere sevkediyorlar. Büyük balıkçı motorlarının, geceleyin barınak sahası içinde oluşturduğu yoğunluk, zaman zaman çevre kirliliğine yolaçarken; gündüz saatlerinde barınak içinde demirleyen motorlar, ilçeye ayrı bir güzellik katıyor.

Hamsi motorlarının ve içerisinde bulundurdukları tayfaların ilçedeki Su Ürünleri Kooperatifine ve esnaflara önemli bir ekonomik katkısı olduğunu bildiren yetkililer, çevre kirliği konusunda sıkıntı çekilmemesi için azami gayretin gösterildiğini ifade ederek, bu konuda belediye ekiplerinden de yardım gördüklerini belirtiyorlar.

Öte yandan, Tirebolu’da son günlerde bol miktarda hamsi avlandığı halde, fiyatların 5 liradan aşağı düşmemesi, vatandaşlar tarafından şikayet konusu oluyor. Balık memleketinde ucuz hamsi yiyememekten şikayetçi olan vatandaşlar, “Karadeniz Hamsisi burnumuzun ucunda avlanıyor, ama biz neden ucuz hamsi yiyemiyoruz? Bu ürün fakir yiyeceği olarak bilindiği halde, kilosu 5 liradan aşağı hamsi göremiyoruz. İlçemiz açıklarında bol miktarda avlanan ve çoğunluğu başka yerlere gönderilen bu üründen, pahalılık yüzünden yeterince istifade edemiyoruz. Yetkililer, acaba bu konuya bir çözüm yolu bulamazlar mı?” şeklinde sitemde bulunuyorlar.

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir