DSİ, Tirebolu’ya baraj yapacak...

DSİ, Tirebolu’ya baraj yapacak...
Tirebolu’da Harşıt Çayı üzerinde Takırlı Mahallesi sınırları içinde inşa edilecek Hidro Elektrik Santralı’nın 42 megavat gücünde olacağı ve ilçede barajla ilgili Bilgilendirme Toplantısı yapılacağı bildirildi...27.10.2017 16:45

Devlet Su İşleri (DSİ), Tirebolu’da Harşıt Çayı üzerinde 42 megavatlık HES (Hidro Elektrik Santralı) kuracak. DSİ Genel Müdürlüğü’ne bağlı 22. Bölge Müdürlüğü tarafından kurulacak Tirebolu Barajı’nın, ilçenin Takırlı Mahallesi sınırları içindeki alana inşa edileceği açıklandı.

Yapılan planlamaya göre, Tirebolu Barajı ve HES’in 260 bin liraya mal olacağı ve barajda Malzeme Ocakları, Yıkama-Eleme Tesisi ve Beton Santralı gibi bölümler bulunacağı kaydedildi. Söz konusu proje kapsamında beton kaplı kum-çakıl dolgu gövde, dipsavak, dolusavak, sualma yapısı, derivasyon enerji tüneli, cebri boru, santral binası ve şalt sahası kurulması planlanıyor.

Kurulacak santralde yılda 124 milyon 520 kilovatsaat elektrik enerjisi üretilmesi planlanırken, projenin inşaat çalışmalarının yaklaşık 3 yıl sürmesi bekleniyor. Bu süre içinde baraj inşaatında 250 kişiye iş imkanı sağlanacağı ifade edilirken; ilçe merkezindeki yerleşim birimlerinde taşkınlarda oluşabilecek can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi amaçlanıyor.

Öte yandan, Harşıt Çayı üzerine yapılacak Tirebolu Barajı ile ilgili olarak ilçede 3 Kasım’da DSİ yetkilileri tarafından Bilgilendirme Toplantısı yapılacağı açıklandı. İletişim Fakültesi’nde yapılacak toplantıya tüm ilçe halkının davetli olduğu bildirildi.


Etiketler: DSİ - Tirebolu’ya baraj yapacak.

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir