Yaman başkandan üreticilere uyarı var..!

Yaman başkandan üreticilere uyarı var..!
Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, fındık üreticilerine uyarıda bulunarak, “TMO’nun fiyatını görmeden pazara fındık indirmeyin” dedi...17.08.2017 17:48

İçinde bulunduğumuz fındık hasat mevsimi dolayısıyla bölge üreticilerine uyarıda bulunan Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, “TMO’nun fiyatını görmeden pazara fındık indirmeyin” çağrısı yaptı.

Bu yıl bahçelerde ciddi anlamda rekolte düşüklüğü yaşandığını söyleyen Yaman, “Rekolte tespitinden sonra 1,5 aylık süre geçti. O zamanki rekolte ile şu anki rekolte arasında önemli bir açık var. Bu yıl fındıkta önemli oranda rekolte düşüklüğü olacağını sanıyoruz. Fındık zaten hastalıklı, bir çotanakta 4 tane fındıktan en az bir tanesi hasarlı. Rekolte, şu andaki arazide toplanan fındıkta tutmayacak kanısındayız. O yüzden üreticilerimiz bu konuda çok dikkatli olmak zorundadırlar” diyerek, üreticilerin fiyat ve pazara inme konusunda TMO’nun devreye girmesini beklemeleri gerektiğini kaydetti.

Bugünlerde fındığa verilen fiyatların üreticileri hiç de tatmin etmediğini öne süren ve TMO’nun yakında devreye gireceğini de bildiren Yaman, “Aldığımız duyumlara göre TMO Eylül ayının ortalarında yeniden devreye girecek. Biz, devletimizin üreticiyi mağdur etmeyeceğini düşünüyoruz ve bu konuda devletimize güveniyorız. Üreticilerimiz biraz sabırlı olup beklesinler. Tüccara düşük fiyattan fındık vermektense, biraz bekleyip TMO’ya yüksek fiyattan vermelerini tavsiye ediyoruz” şeklinde ifadeler kullanırken; fındıkta maliyetin yüksek olması nedeniyle, pazara erken indirilecek ürünün üreticilerin emeğini korumayacağını ve dolayısıyla da mağdur olacaklarını belirtti. Başkan Yaman, şu anda serbest piyasada fındığa 10 liranın altında bir fiyat uygulandığına dikkat çekerek, fiyat beklentilerinin en az 12  lira ve üzerinde olduğunu kaydetti.

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir