Karadeniz’in en büyük Hayvan Çiftliği Tirebolu’da açıldı..!

Karadeniz’in en büyük Hayvan Çiftliği Tirebolu’da açıldı..!
Tirebolu’da Harşıt Vadisi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adı altında Köseler Köyünde kurulan tesisten 2600 baş koyun 50 ortağa pay edilecek…23.12.2012 20:58
 Tirebolu’nun Köseler Köyünde kurulan ve yöre hayvancılığı için büyük önem taşıyan Harşıt Vadisi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, yaklaşık 3 yıllık hazırlık devresinden sonra ilk projesini hayata geçirdi.


Karadeniz Bölgesinin en büyük hayvancılık projelerinden olan Harşıt Vadisi Tarımsal Kalkınma Kooperatifine 2400 adet Karayaka ırkı koyun getirildiğini bildiren  tesis yetkilileri, projenin 2600 baş koyun olduğu belirtirek, 15 günlük süre içinde  geri kalan eksiği de tamamlayacaklarını kaydettiler.


Tirebolu’nun Köseler Köyünde kurulan tesiste 50 aileye 50 koyun ve 2 adet  koç olmak üzere 52 adet koyun ve toplamda ise 2600 baş hayvandan oluşan projenin, bölgedeki en büyük tesislerden biri  olduğu kaydedildi.

Koyunların tesiste Eylül ayından itibaren  toplanmaya başladığını kaydeden çiftlik yetkilileri; Trabzon, Gümüşhane, Giresun ve Amasya gibi illeri dolaşarak bugüne kadar 2400 baş hayvan topladıklarını belirttiler. Toplanan koyunların kuzulamaya da başladığını bildiren yetkililer, ihale yoluyla toplanan koyunların Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce oluşturulacak Kabul Komisyonu tarafından üreticilere törenle teslim edileceğini ifade ettiler.


Öte yandan, 2012 yılı sonu itibarıyla faaliyete geçen Hayvan Çiftliğinin Tirebolu ve yöre ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı ileri sürülüyor.

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir