Fındıkta Lisanslı Depoculuk 8 Eylül’de...

Fındıkta Lisanslı Depoculuk 8 Eylül’de...
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye ve dünyadaki ilk lisanslı fındık deposunun iznini verdi, söz konusu depo Giresun’da 8 Eylül’den itibaren resmiyete girecek...28.08.2017 19:13

Türkiye’de ve dünyada ilk lisanslı fındık deposu 8 Eylül 2017’de açılacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın konuya ilişkin izni çerçevesinde Giresun’da fındıkta ilk lisanslı depo 8 Eylül tarihinde resmiyete girecek.

Lisanslı depoculuk sayesinde üreticiler ürünlerini daha sağlıklı koşullarda muhafaza edecek ve bu konuda devletin vereceği teşviklerden de yararlanabilecek. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi, Giresun Lisanslı Fındık Deposu imza töreninde yaptığı konuşmada; fındıkta depoculuk sisteminin faaliyete geçmesinden mutluluk duyduğunu ifade ederek, Türkiye’yi bol, kaliteli, ucuz ve rekabet eden ürünler yetiştiren bir tarım ülkesi haline getirmeyi hedeflediklerini kaydetti ve pazarlanabilecek ürünlerin üretilme şartları, ürünün piyasasında ve dünya fiyatlarının belirlenmesinde etkin olunmasının gün geçtikçe daha çok önem kazandığına dikkat çekti.

Konuşmasında, lisanslı depoların özelliklerine de değinen bakan Tüfekçi, depoların fiyat spekülasyonlarına neden olmayacak şekilde takip ve kontrol edilebilir şeffah yapıda, küçük ölçekte üretim yapan üreticiler de dahil olmak üzere bütün üreticilerin yararlanabileceği kolaylıkta, ürün zayiatına neden olmayacak modernlikte, depolanan ürünün finansal bir araç olarak kullanılabilmesini mümkün kılacak bir yapıda olması gerektiğini kaydetti.

Türkiye’de bu sistemin gelişmesi ve yaygınlaşması yönünde tarım ürünlerine vergisel muafiyetler, bölgesel destek uygulamaları ve depo kira ücretinin devletçe karşılanması gibi teşvikleri de uygulamaya kouduklarını ifade eden Tüfekçi, depoların farklı bölgelerde de kurulabileceğini sözlerine ekledi ve lisans verilen Giresun Fındık Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Anonim Şirketi’nin 8 Eylül’de açılışını gerçekleştireceklerini söyledi.

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir