Fındık toplama yevmiyeleri belli oldu...

Fındık toplama yevmiyeleri belli oldu...
Giresun ili genelinde 2017 yılı fındık toplama işçilik ücretleriyle patoz ücretleri, Valilik tarafından açıklanırken; işçi ücretlerinin 60-65 lira olduğu bildirildi...22.07.2017 16:10

Hasat mevsimine yaklaştığımız şu günlerde Giresun’da 2017 ürünü fındık toplama ücretleri belli oldu. Valilikçe alınan karara göre; Giresun ili genelinde bu yılki fındık toplama yevmiyesi 60 ile 65 lira arasında değişiyor.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, ücretlerin ildeki komisyon tarafından belirlendiğini ifade ederek, fındık yoplama yevmiyesinin yemek işverenden olmak üzere 60 TL ve yemeksiz 65 TL olduğunu; bu arada patozla fındık çekme ücretinin de saatlik 150 TL olarak tespit edildiğini kaydetti.

Öte yandan, bu ücretlerin yetersiz olduğu kaydedilirken; yöremizde işçilerin günlük en az 75-80 lira ücretle bahçeye girebilecekleri ifade edildi. Valilikçe alınan karara işverenler ve işçiler bakalım ne kadar uyacak?  Fındığın para etmediğini de hesaba katarsak, üreticilerin düşeceği sıkıntıya kestirmek hiç de zor olmasa gerek. Bu arada, hasat öncesinde bahçelerini yabancı otlardan temizletmek isteyen üreticilerden günlük kırpma yevmiyesi olarak 250-300 TL talep edilmesi, işi daha da zora sokuyor. Allah onların yardımcısı olsun..! 


Etiketler: Fındık toplama yevmiyeleri belli oldu...

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir