Fındık toplama tarihleri açıklandı...

Fındık toplama tarihleri açıklandı...
Giresun ve ilçelerinde 2017 ürünü fındıklar sahil kolda 6 Ağustos, orta kolda 12 Ağustos ve yüksek kolda da 19 Ağustos tarihlerinden itibaren toplanmaya başlanacak...28.07.2017 23:34

Giresun ve ilçelerinde 2017 ürünü fındığın toplama ve pazara getirme tarihleri belli oldu. Fındıkla ilgili kuruluşların 26 Temmuz’da yaptığı toplantıda alınan karara göre; yörenizde fındık toplama işlemine 6 Ağustos’tan itibaren başlanılacak.

İhracatçılar Birliği, Tarım İl Müdürlüğü, Fiskobirlik, Fındık Araştırma Enstitüsü, Ziraat Odası ve Ticaret Borsası temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından ortaklaşa alınan karar gereğince; ilimiz genelinde 2017 ürünü fındıklar sahil kolda 6 Ağustos, orta kolda 12 Ağustos ve yüksek kolda da 19 Ağustos’tan itibaren toplanmaya başlanacak.

İlgili kollarda fındıklar toplandıktan bir hafta sonra pazara indirilmeye başlanacak olup, pazara indirilecek fındıklarda borsa ile TMO tarafından alınacak ürünlerde nem oranının yüzde 6’yı geçmemiş olmasına bakılacak.

Öte yandan, fındık toplama işleminde Gürcistan’dan gelecek işçilere İçişleri Bakanlığı tarafından verilen 90 günlük sürenin, üreticileri bir hayli memnun ettiği gözlenirken; Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan gelecek işçilerle ilgili sıkı kontrol yapılacağı kaydedildi.  


Etiketler: Fındık toplama tarihleri açıklandı...

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir