“FINDIĞINIZI EMANETE VERMEYİN”

“FINDIĞINIZI EMANETE VERMEYİN”
Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon ve Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, fındık konusunda üreticileri uyardı ve emanete fındık verilmemesini istedi...07.09.2017 19:17

Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, fındık üreticilerine bir çağrıda bulunarak, emanete ürün verilmemesini istedi.

Fındığın, bugünlerde serbest piyasada 9-9,5 liradan satıldığına dikkat çeken Yaman, “Giresun’da fındığın bir kilosunun maliyeti 9,75 lira olarak belirlendi. Bu maliyet ile bugünkü fiyat hiç uyuşmuyor. Bu konuda üreticimiz revizyona gidilmesini istiyor. Fındığa bugün verilen fiyat çok komik. Bu nedenle ben buradan fındık üreticilerimize bir çağrıda bulunmak istiyorum; ürününüzü sakın emanete vermeyin. Çünkü, emanete verilen fındıklar kesinlikle piyasa fiyatlarını olumsuz yönde etkiliyor” diyerek, üreticilerin fiyatlar konusunda biraz daha sabırlı olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Öte yandan, TMO’nun ve Lisanslı Fındık Deposunun da devreye girmesiyle serbest piyasanın biraz daha canlanacağını öne süren Yaman, “Kilosu yaklaşık 10 liraya malolan fındığı, bu fiyatın altında satmak ve piyasaya sürmek, üreticiyi mağdur edecektir. İşte bu mağduriyeti yaşamamak ve ürünümüze gerçek değerini verdirebilmek  için emanete asla fındık vermememiz gerekir. TMO’nun ve Lisanslı Fındık Borsasının da devreye girmesiyle fındık fiyatları otomatik olarak yükselecektir” şeklinde yorumda bulundu ve piyasaya fındık indirme konusunda üreticilerin acele etmemelerini yineledi.
Etiketler: tirebolu express - tirebolu - tirebolu haber

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir